Meeting Date:   7/15/2019 - 7:00 PM
Category:   Action Considerations - Consent Agenda
Type:   Action
Subject:   Action Consideration #1907-07 - Appointments-2019-2020 Fall Cocurricular Staff
Enclosure The following staff members are being recommended for cocurricular responsibility for the 2019-2020 school year, with compensation as provided by the contractual agreement.

ATHLETICS
Athletic Director-Assistant-Matt Eber/3
Athletic Business Manager-Katie Kishline/2
Athletic Trainer-Head(Fall)-Joe Cunnane/24
Cheerleading Head Coach(Fall)-Jennifer Krumlinde/8
Cheerleading Assistant Coach(Fall)-Dana Ziemba/7
Cheerleading “B” Coach-Chiara Archer/2
Dance Head Coach-Julie Rolston/5
Dance Assistant Coach-Lauren Sanders/4


BOYS’ TEAMS
Cross Country Head Coach-Tom Razo/24
Cross Country Assistant Coach-Zach Sartori/7
Cross Country “B” Coach-Don McKillip/24
Football Head Coach-George Czart/24
Football Assistant Coach-Kevin Bolling/24
Football Assistant Coach-Dave Pammer/12
Football Assistant Coach-Pete Kishline/12
Football Assistant Coach-Bo Starkey/6
Football Assistant Coach-Andy Satunas/16
Football Assistant Coach-Cory Dillard/11
Football Assistant Coach-Jason Frieri/10
Football Assistant Coach-Michael Schroeder/11
Football Assistant Coach-Ryan Russell/13
Football “B” Coach (.5 position)-Robb Schultz/10
Football “B” Coach-Ron Kulwinski/24
Football “B” Coach (.5 position)-James Fox/9
Football “B” Coach-Adam Decaire/10
Football Assistant Coach (Special Funds)-Kyle Cook/8
Football Assistant Coach (Special Funds/.5)-Rotel Calmes/4
Football Assistant Coach (Special Funds/.5)-Brian Murray/2
Football Assistant Coach (Special Funds)-Erik Carlson/7
Golf Head Coach-Matt Eber/15
Golf Assistant Coach-Kyle Yeager/3
Soccer Head Coach-Chris Beal/11
Soccer Assistant Coach-Steve Bentley/24
Soccer Assistant Coach-Todd Elkei/23
Soccer Assistant Coach (Special Funds)-Dominic Wistocki/1
Soccer “B” Coach-George Pohlmann/24
Soccer “B” Coach-Carlee Boyle/6
Soccer “B” Coach-Celia Pravda/4

GIRLS’ TEAMS
Cross Country Head Coach-Regan Cronholm/7
Cross Country Assistant Coach-Tammy Baranowski/7
Golf Head Coach-Matt Major/4
Golf Assistant Coach-Alan Bean/8
Swimming Head Coach-Grant Ferkaluk/20
Swimming Assistant Coach-Derek Sanderson/9
Swimming “B” Coach-Emily Manikas/2
Tennis Head Coach-Robert Champlin/19
Tennis Assistant Coach-Jim Huey/24
Tennis “B” Coach-Matt Grazulis/7
Tennis “B” Coach-Eric Pontow/7
Volleyball Head Coach-Nick Mraz/10
Volleyball Assistant Coach-Alyssa Visvardis/1
Volleyball Assistant Coach-Dan Johnson/7
Volleyball Assistant Coach-Ken Zeimetz/11
Volleyball “B” Coach-Katelyn Booth/8
Volleyball “B”Coach-Ada Ramirez/2

John Greenan, Principal and Kerri Green, Principal, concur with the above recommendations.
File Attachment:  
AC #1907-Fall CC.pdf
Summary
Funding
Recommendation That the Board of Education appoints the candidates as presented above.
Approvals:  
Recommended By:
Signed By:  
Anthony Cundari - Assistant Superintendent for Personnel
Signed By:  
Robert McBride Ed.D - Superintendent